Pomimo, iż w wieku kręgach psy traktowane są jako zwierzęta „niższej kategorii”, w mojej opinii to najlepsi i najwierniejsi przyjaciele człowieka.
Nieraz słyszymy, że właściciele wypowiadają się o swoich podopiecznych niczym o dzieciach, personifikują je.
Przesadą jest według mnie traktowanie pieska jak dzidziusia, decydowanie o tym, gdzie idzie i na czym śpi, bo każdy psiak powinien podejmować samodzielne decyzje, wąchać, niuchać, zakopywać się pod kocykiem, bawić, turlać i zachowywać w taki sposób, w jaki akurat chce.
Ubieranie piesków w sukienki, przyklejanie im na uszach kolczyków i wplatanie kokardek w sierść/włosy pozostawmy dla dzieci, nie dla zwierząt.
Psy to zwierzęta bystre, czujne, obdarzone niesamowicie czułym węchem, pracujące zmysłami, dzięki czemu dobrze odnajdują się w przestrzeni, świetnie czują się podczas nocnych spacerów, świadome nadciągającej burzy, a także trzęsienia ziemi (podobnie jak słonie i wielkie koty), czy wielu innych zagrożeń.
Pomimo, iż w przeciwieństwie do ludzi nie widzą wszystkich kolorów (nie widzi zielonego, czerwonego i pomarańczowego – są one dla niego odcieniami szarości), to doskonale odnajduje się w szarościach świata i cieszy się nim pewnie znacznie bardziej niż my.
Przed zaadoptowaniem/kupnem zwierzaka należy przedyskutować z rodziną lub samemu przemyśleć kilka kwestii:
– czy chcemy psiaka małego czy dużego? Jeśli psiak będzie duży, to czy ja sam/my damy radę, czy będziemy potrzebować czasem pomocy osób trzecich
w opiece nad nim.
– czy preferujemy kanapowce, czy psiaki aktywne – tu zdecydowanie trzeba dopasować zwierzaka do naszego trybu życia.
– czy przyjmujemy pod swój dach maluszka, odrostka czy pieska dorosłego, a może wolimy pieska starszego?
– warto też przed przyjęciem zwierzaka pomyśleć nad polecanym gabinetem weterynaryjnym (ja na końcu tej strony załączam sprawdzone gabinety,
w których na pewno Wasi podopieczni uzyskają fachową pomoc).
– przed przyjęciem pod swój dach pieska MUSIMY mieć gotową wyprawkę: legowisko, smycz, szelki lub obroża, zabawki/gryzaki, karma, maty do nauki czystości w przypadku maluchów, miski, transporter lub matę do samochodu. Nie wiemy, czy nasz przyszły domownik nie ma np. choroby lokomocyjnej.
Warto mieć zabezpieczenie na taką ewentualność.
Adaptacja psiaka w nowym domu trwa zazwyczaj od kilku dni do około miesiąca. Po tym czasie piesek najczęściej zna już domowe zwyczaje i sam zaczyna się w domu czuć swobodnie. W tym czasie najczęściej, jeśli w ogóle, mogą pojawić się jakieś drobne zniszczenia – pogryziony but czy noga od stołu.
Jeśli nasz zwierzak niszczy, można zaopatrzyć się w klatkę kennelową i przy jej pomocy nauczyć pieska dobrych manier.
Pomoże ona też przezwyciężyć strach podczas naszej nieobecności.
Pamiętajmy, że piesek powinien zostawać w domu sam już od pierwszych dni po przybyciu.
Ogromnym błędem jest branie urlopu i spędzanie z pieskiem całych tygodni w trakcie adaptacji podczas, gdy właśnie w pierwszych dniach/tygodniach psiak uczy się witać, żegnać, zostawać samemu i odpoczywać. Jeśli przez miesiąc będziemy dla psiaka dostępni non stop, a potem wyjdziemy do pracy na 8 czy 9 godzin, to właśnie wtedy pies przeżyje ogromną traumę i stres. Nie róbmy tego. Jeśli planujemy wziąć psiaka w trakcie naszego urlopu to wykorzystajmy
ten czas na edukację pieska, na zostawianie go samemu, na naukę czystości, na przyzwyczajenie go do naszych zasad.
Pieski, w przeciwieństwie do kotów, które nie przepadają za podróżami, na wędrówkach i wyprawach, nawet tych wodnych, czy pociągiem czują się dość komfortowo szczególnie, gdy są ze swoim opiekunem. Są oczywiście wyjątki, ale z zasady podróże wpływają na nie korzystnie,
bo dla psa najważniejszy jest jego człowiek, miejsce niekoniecznie.
Psy potrzebują bliskości, przytulenia, głaskania, lubią zazwyczaj głos swojego człowieka i zdecydowanie lubią jego zapach – jaki by on nie był ;-).
Młode pieski lubią się bawić, czasem i rozrabiać, ale nie przepadają za dużym hałasem i krzykiem. Nikt tego chyba nie lubi.
Pieski starsze, dorosłe lubią izdecydowanie wolą spokój.
Żadne zwierzęta nie lubią ciągnięcia za ogon, uszy czy sierść.
Wiele z nich to „wytrzyma”, ale żadne nie będzie z tego powodu szczególnie zadowolone.
Zarówno psy, jak i koty unikają takich sytuacji i dręczone stają się nerwowe i mogą się bronić.
Długotrwałe dręczenie psów sprzyja ich niewłaściwym zachowaniem (warczenie, trzęsienie się, drapanie i gryzienie, a nawet załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu, w kącie).
Większość psów dogaduje się z innymi psami, a także z kotkami, ale zapoznawanie psa z kotem musi przebiegać spokojnie i żadne z nich (ani kot ani pies), nie może na tym ucierpieć.
Psy jedzą znacznie rzadziej niż koty (1-2 razy dziennie), bo pokarm przebywa w ich jelitach nawet kilkanaście godzin.
Pies powinien mieć dostęp do świeżej, czystej wody przez całą dobę.
Dla psów preferowane są domy, nie podwórka, NIE PIWNICE, czy łańcuchy.
Psy to zwierzęta stworzone do ruchu i spacerów. Minimum 1 spacer dziennie (nawet w przypadku psów mieszkających w domu z ogrodem) pozwala na zaspokojenie ich potrzeb, wąchania, zaznaczenia płotu sąsiada, złapania wiatru w nos itp.
Psy, które spacerują zazwyczaj nie niszczą i są dużo bardziej związane z opiekunem niż te, które samotnie spędzają dnie na podwórku, bez swojego człowieka.
Psy to doskonali obserwatorzy. Wspaniale rozpoznają emocje człowieka, wiedzą, kiedy jest zdenerwowany czy smutny.
Pieski lubią obserwować świat np. z balkonu czy tarasu.
Większość psiaków uwielbia przebywać nad wodą, a także lubi leżenie w słonku, gdy ich fafle smaga wiatr.
Pamiętajmy o regularnym odrobaczaniu i odpchleniu zwierząt. Preparaty chronią także przed kleszczami.
Odrobaczenie jest ważne również ze względu na możliwość przeniesienia pasożytów na nas i nasze dzieci.
Regularne odrobaczenie zabezpieczy zatem i nas.
Dbajmy o regularne szczepienie przeciw chorobom zakaźnym. Profilaktyka jest nawet kilkanaście razy tańsza niż leczenie.
Wszystkie zwierzęta, którym my szukamy domów są regularnie odrobaczane, odpchlone, posiadają zarejestrowany mikroczip i komplet szczepień.
Zwierzęta dorosłe są wysterylizowane/wykastrowane.
Masz jakieś dodatkowe pytania? Zadzwoń – 515192985